Ви зайнялися проблемою створення і розбудови громадянського суспільства. Як його можливо втілити і хто це буде робити?

Те, що в Україні робилося до цього ніби робилося правильно. Був певний каркас державної машини, але всередині – нічого не було. Тому потрібно перевернути політику до реальної роботи. А це можна зробити тільки тоді, коли вона буде не надбудовою над соціумом, а буде всередині, і соціум буде організовувати навколо себе.

Ми бачимо, що зараз найглобальніша проблема – це відсутність політичного наслідування. Немає відповідальності однієї влади перед іншою. Через цю безвідповідальність і безкарність у людей є відчуття фальшу, що всі форми державного управління не відповідають часу.  Воно ж як останнім часом у нас відбувалося: спочатку одні щось накоїли, прийшли інші, сказали, що ми все попереднє зруйнуємо і почнемо будувати заново. А, можливо, і не потрібно все руйнувати. Треба залишати ті позитивні моменти, які є, закладати реформи, які б  були націлені на довгу перспективу, а не на рік-два. За короткий термін змінити щось системно нереально. Тому й маємо таку систему.

І тому треба створити певні інституції, які б відповідали за продовження стратегії розвитку, які б політики не приходили. Політики мають реалізовувати стратегічний план розвитку країни, а не управляти країною.  Управляти можна конкретною дією. А коли є проект – ти робиш те, щоб він став життєвий.

Зараз зібралася група, яка дійсно може зробити системні зміни в країні. І я розумію, що головне завдання зараз – розбудова громадянського суспільства. Якщо під час розгортання своєї діяльності в «Лізі Культури» ми займалися громадянським суспільством на рівні ідеології, то тепер я чітко бачу в якій моделі має бути українська громада – в системі громадянського суспільства. З громадянським банком, громадянським урядом, громадянським парламентом, системою формування громадянського фонду, який має управляти природними багатствами. Українці мають знати в який спосіб і що саме будуть мати, від того, що хтось буде використовувати наші природні багатства.

Розкажіть детальніше про громадянське суспільство. Чим воно відрізняється від сьогоднішнього суспільства?

Це політична трансформація всього устрою, в якому ми жили. Це зміна ціннісних пріоритетів. Це моральне очищення влади. У нас настільки все зараз підмінне і кожна категорія, всі слова, якими зараз оперують – спустошені зсередини. Наші життя все більше перетворюються на штучні моделі. Тому зараз деякі слова і форми будуть ті ж самі, але вони будуть наповнені іншим змістом.

Ви передбачаєте, що буде спротив з боку нинішньої системи, адже навряд чи вона зацікавлена у побудові громадянського суспільства?

Ця система – тільки частина нашого суспільства. І вона склалася в певних умовах, і коли вона створювалася – вона теж не спиралася на все суспільство. Просто є більш широке коло, яке обирає певну систему і наше завдання – запропонувати іншу модель, бо громадянське суспільство – це мега проект, який має задовольнити всіх.

Київ, 3 квітня 2014 року

fb     yt