Про психічне здоров’я українців, психологічні атаки та маніпулювання розповіла доктор психологічних наук, професор, лігіонер «Ліги Культури» Олена Ліщинська

У якому емоційному стані, на вашу думку, сьогодні перебувають українці у зв’язку з останніми подіями і чи є небезпека для нашої психіки?

Сьогодні, оскільки ми всі живемо в час інформаційних технологій,  люди в курсі всіх події. І більшість з нас перебуває в так званому військовому синдромі. Це емоційний стан, через який людина сприймає своє життя. І життя сприймається не так, як завжди, а з урахуванням певних небезпек, страхів. Люди нічого не планують, не знають що робити, прикуті до ЗМІ, емоційно реагують на повідомлення, вдома це обговорюють, не можуть через це робити якісь повсякденні справи.

Звичайно, що питання військової загрози хвилює всіх. Як довго це триватиме і які матиме наслідки для емоційного стану українців - не відомо, бо це нове явище. Попередні досвіди військових компаній, які пережила Україна не були в такому включенні онлайн, як це відбувається, тому робити якісь прогнози просто не можливо.

 detailed 300x240Так само українці вперше переживають масову інформаційну атаку. У багатьох українців, які дивляться російські ЗМІ, змінилася здатність реально сприймати інформацію. Це дуже схоже на ті явища, які відбуваються в деструктивних культах. Бо та людина, яка щиро вірить в кінець світу, чи макаронного монстра, чи ще в когось, є цілком нормальною в інших проявах життя, а от з цього боку вона виглядає ненормальною. І коли проводити аналогію з сьогоднішньою російською брехливою пропагандою, то ті люди, які перебувають в деструктивному полі під пропагандою і під обмеженням цього культу, справді, перестають критично мислити. Однак, коли ця пропаганда припиняється, у людини відновлюється здорове критичне мислення і все стає на свої місця. Тому я можу передбачати, що якщо цю пропаганду припинити, то критичне мислення в українців і критичне сприймання інформації відновиться.

В такій ситуації легко маніпулювати людьми?

Людьми легко маніпулювати завжди. А зараз вже не просто маніпулюють, а провокують на агресивні дії. Коли у людини страх, який стосується виживання, то людина починає активно себе захищати. Виникає паніка, критичне мислення гальмується і в цей час людину можна підштовхнути будь до чого.

Що робити, щоб зберегти психічне здоров’я?

Зберігати критичність мислення. А для цього треба давати собі труд – ознайомлюватися з різним джерелами інформації, співставляти й аналізувати. На жаль, зараз ніхто не знає як будуть розвиватися події – ні психологи, ні політики. У такій ситуації нам треба кожного ранку аналізувати ситуацію і адекватно себе поводити. 

Прес-служба ВГО «Ліга Культури»

Київ, 22 квітня 2014 року

fb     yt

Ми використовуємо файли cookie для покращення роботи сайту та оцінки використання його вмісту. Залишаючись на сайті Ліги Культури, Ви тим самим даєте згоду на використання нами файлів cookie.
Ok