Усі ті, хто цю зиму провів на Майдані, добре пам’ятають про Університет, який розгорнувся під відкритим небом за барикадами, де щодня проходили лекції відомих і цікавих особистостей, де навіть в негоду можна було прийти і послухати неординарну думку, знайти цікавих співрозмовників і, незважаючи на складну ситуацію, знаходити відповіді на питання. Це була ще одна відмінність, чим Євромайдан відрізнявся від усіляких Антимайданів – це було середовище освічених людей, які тримали інтелектуальну планку. Чи існує ВУМ зараз, у яких формах, і для чого потрібен він розповів Остап Стасів – засновник Відкритого Університету Майдану (ВУМ).
Як, чому прийшла ідея створення такого освітнього простору?
Нас є четверо людей, які заснували Відкритий Університет Майдану. Це: Юлія Тичківська, Роман Тичківський, Олександр Стародубцев і я. Ми змогли знайти спільні точки, домовитися про співпрацю і не конкурувати на Майдані, як це було з початку, а об’єднатися і спільно робити одну справу. Сьогодні я виконую роль керівника цього проекту, але лише роль, адже Університет – це мережева структура в якій ми чітко пов’язані зв’язками і приймаємо колегіальне рішення.
Тоді, на Майдані, вашу діяльність було видно: є сцена, є спікери, а як дієте зараз?
Ми активно діємо – є наша сторінка у фейсбуці, є наш сайт. На сьогодні ВУМ – це громадянська ініціатива, яка ставить собі за мету побудувати масовий освітній громадянський рух, через який ми збираємося змінювати суспільству. Через освіту до змін суспільства в сторону створення громадянського суспільства. Якщо говорити про наші цілі, то це – чотири основні напрямки. Це лекції, які ми проводимо в різних містах. Вони відбуваються в форматі освітніх партнерств. Зараз найближча подія – це Гогольфест, де ми є освітнім партнером.
Ще один напрямок – це Нова країна – проект, який займався побудовою візії майбутнього країни до 2020 року. Сьогодні ВУМ є освітньою платформою цього проекту. Він об’єднав понад 2000 людей з усієї країни, як поділилися за галузями - світа, економіка, духовність, жкх і та ін. і почали будувати майбутні проекти.
Сьогодні ми також реалізовуємо проект «Три години для країни». Це близько десяти лекцій на місяць, коли люди з експертного середовища мають змогу навчатися в експертів з різних галузей. Також у нас є проект «Школа активного громадянина». Він складається з набору лекцій, які дозволяють дати певній групі людей розуміння що таке свідомий громадянин і як він повинен розвиватися. Мета на виході цього проекту: поява соціальних проектів.
Але у ВУМі ви працюєте на волонтерських засадах. Ваше, скажімо так, оплачуване місце роботи – це робота з ОСББ. ВУМ займає багато часу, навіщо це вам?
Я не належу до людей, які будуть в стороні, коли країні треба допомога. Я просто належу до активного громадянського суспільства країни. ВУМ для мене є пріоритетним, бо ми маємо дуже мало часу, щоб отримати той результат, який був після Євромайдану. Хтось бореться зі зброєю на Сході, хтось намагається контролювати владу, а ми розуміємо, що змін можна досягти шляхом освіти. В результаті ми хочемо побачити, що навколо нас з’явиться громадянське суспільство не ефемерне, а реальне. Воно вже є, але його треба ще розвивати.
Ми активно зараз працюємо над проектом он-лайн навчання. Цей проект дозволить будь-якій людині зайти на сайт і почати вчитися через відео курс. Там будуть три напрямки: персональний розвиток, розвиток підприємництва і соціальні ініціативи. Це просто можливість масштабувати нашу діяльність.
Громадянське суспільство в Україні має побудуватися навіть не через десятиріччя. Майдан показав, що ми за місяці проживали по три-пять років. І сьогодні у нас є кілька років, щоб зробити всю роботу, яку б у європейських країнах проходили за тридцять років. Але ми це зробимо, бо точка неповернення пройдена і є запити від людей. Сьогодні в Україні фантастичний ресурс лідерів думки, яким є чим поділитися і які готові це робити.
Прес-служба ВГО «Ліга Культури»
Київ, 21 серпня 2014 року