Хід подій в Україні свідчить про те, що діюча нині влада не криючись взяла курс на руйнування самоідентичності української політичної нації, до складу якої входять не тільки етнічні українці, але й етнічні росіяни, кримці, євреї, білоруси, молдовани, вірмени, болгари і представники ще кількох десятків національностей , які проживають на території багатонаціональної України. Змінено керівництво Інституту національної пам’яті, в ефірах телебачення і радіо все частіше звучить мова іноземної держави, вищі посадові особи країни під час зустрічей з бійцями Збройних сил України уникають вживати традиційне (до того ж, закріплене законом) військове вітання «Слава Україні!», а глава держави у новорічному привітанні заявляє, що «неважливо, чиїми іменами названо вулиці та пам’ятники».

Виправлення речей починається з виправлення імен, - казав Конфуцій ще дві з половиною тисячі років тому. При всій, здавалося б, не першочерговій актуальності, назви вулиць, мова засобів масової інформації, церква, національне (не плутати з етнічним) мистецтво, історичні особистості, яких увіковічнено в мармурі чи бронзі, державні символи – все це має величезне значення. Адже саме це є основою національно-культурного і ментального простору будь-якої держави у світі, саме це визначає, яким шляхом іде суспільство, а з ним і держава – шляхом власної ідентичності, свободи і демократії, або назад під повний патронат імперії. Тож й не дивує, що фраза «Яка різниця, якою мовою?» здебільшого звучить російською. Стратегія культурного і ментального поглинення сусідів з давніх часів практикувалась Москвою, сучасна Росія, модернізувавши її, віртуозно застосовує її й по сьогодні.

Що це, як не спроба розвернути Україну в бік пострадянського (читай, російського) соціо-культурного і, головне, ментального простору? Що це, як не демонстративна відмова від української державної самоідентифікації? Як інакше можна зрозуміти вітання з новорічними святами Верховного головнокомандувача Збройними силами України главі держави-агресора і відсутність будь-якого вітання українським воякам? Ці та інші питання потребують негайних прямих відповідей. Адже їх ціна надзвичайно висока для української політичної нації.

 

Віктор Кисельов, експерт Ліги Культури

fb     yt

Ми використовуємо файли cookie для покращення роботи сайту та оцінки використання його вмісту. Залишаючись на сайті Ліги Культури, Ви тим самим даєте згоду на використання нами файлів cookie.
Ok